Blocksy Companion Pro - en to fr translation catalogue (1031 entries)

en: Add Conditions
fr: Ajouter des conditions

en: Display if query string is present in URL
fr: Afficher si la chaine de requête est présente dans l’URL

en: Display if cookie is present
fr: Afficher si le cookie est présent

en: Display based on referer domain
fr: Affichage basé sur le domaine référant

en: Select sub field
fr: Sélectionner un sous-champ

en: Only weekdays
fr: Uniquement en semaine

en: Only weekends
fr: Uniquement les week-ends

en: Every day
fr: Tous les jours

en: Sun
fr: Dim

en: Sat
fr: Sam

en: Fri
fr: Ven

en: Thu
fr: Jeu

en: Stop Time
fr: Arrêter le temps

en: Wed
fr: Mer

en: Tue
fr: Mar

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Mon
fr: Lun

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Saturday
fr: Samedi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Monday
fr: Lundi

en: Select product
fr: Sélectionner le produit

en: Advanced Mode
fr: Mode avancé

en: Video Tutorial
fr: Tutoriel vidéo

en: Manage
fr: Gérer

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
fr: Mettre à niveau vers l’offre agence et obtenir un accès immédiat à ce site de démarrage et à de nombreuses autres fonctionnalités.

en: Upgrade to the professional or agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
fr: Mettre à niveau vers l’offre professionnel ou agence et obtenir un accès immédiat à ce site de démarrage et à de nombreuses autres fonctionnalités.

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this starter site and many other features.
fr: Mettre à niveau vers n’importe quelle offre pro et obtenir un accès immédiat à ce site de démarrage et à de nombreuses autres fonctionnalités.

en: This is a Pro starter site
fr: C’est un site de démarrage pro

en: Professional or Agency
fr: Professionnel ou Agence

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this and many other features.
fr: Mettre à niveau vers l’offre agence et obtenir un accès immédiat à ceci et beaucoup d’autres fonctionnalités.

en: Upgrade to the professional or agency plan and get instant access to this and many other features.
fr: Mettre à niveau vers l’offre professionnel ou agence et obtenir un accès immédiat à ceci et beaucoup d’autres fonctionnalités.

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this and many other feature.
fr: Mettre à niveau vers n’importe quelle offre pro et obtenir un accès immédiat à ceci et beaucoup d’autres fonctionnalités.

en: This is a Pro feature
fr: Ceci est une fonctionnalité pro

en: Professional
fr: Professionnel

en: Personal
fr: Personnel

en: Compare Plans
fr: Comparer les plans

en: Free
fr: Gratuit

en: Agency
fr: Agence

en: This is a Pro extension
fr: Il s’agit d’une extension pro

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

en: In order to take full advantage of all features it has to offer - please install and activate the latest versions of both Blocksy theme and Blocksy Companion plugin.
fr: Afin de profiter pleinement de toutes les fonctionnalités offertes, veuillez installer et activer les dernières versions du thème Blocksy et de l’extension Blocksy Companion.

en: We detected that you are using an outdated version of Blocksy Theme. Please update it to the latest version.
fr: Nous avons détecté que vous utilisez une version obsolète du thème Blocksy. Veuillez la mettre à jour vers la dernière version.

en: Action Required - Blocksy Theme and Companion version mismatch
fr: Action nécessaire - Inadéquation entre la version du thème Blocksy et celle du compagnon

en: Install and activate the Blocksy theme
fr: Installer et activer le thème Blocksy

en: In order to take full advantage of all features it has to offer - please install and activate the Blocksy theme also.
fr: Afin de profiter pleinement de toutes les fonctionnalités qu’il a à offrir, veuillez également installer et activer le thème Blocksy.

en: Blocksy Companion is the complementary plugin to Blocksy theme. It adds a bunch of great features to the theme and acts as an unlocker for the Blocksy Pro package.
fr: Blocksy Companion est l’extension complémentaire au thème Blocksy. Il ajoute un tas de fonctionnalités intéressantes au thème et agit comme un débloqueur pour le package Blocksy Pro.

en: Action Required - Install Blocksy Theme
fr: Action nécessaire - Installer le thème Blocksy

en: Video Options
fr: Options de la vidéo

en: Maintenance Template
fr: Modèle de maintenance

en: Nothing Found Template
fr: Modèle Aucun résultat

en: Shop Filters
fr: Filtres de la boutique

en: Shop Filters Controls
fr: Contrôles des filtres de la boutique

en: Show or hide reset filter button.
fr: Afficher ou cacher le bouton de réinitialisation des filtres.

en: Show Reset Button
fr: Afficher le bouton de réinitialisation

en: Show or hide the item counter.
fr: Afficher ou cacher le compteur d’élément

en: Show Counter
fr: Afficher le compteur

en: Show or hide the item label.
fr: Afficher ou cacher le libellé de l’élément

en: Show Label
fr: Afficher le libellé

en: Show frame around the logo.
fr: Afficher un cadre autour du logo.

en: Show Image Frame
fr: Afficher le cadre de l’image

en: Show Brands Images
fr: Afficher les images des marques

en: Show Checkboxes
fr: Afficher les cases à cocher

en: Open accordion by default
fr: Ouvrir l’accordéon par défaut

en: Expanded by Default
fr: Déplié par défaut

en: Show Hierarchy
fr: Afficher la hiérarchie

en: Show or hide checkboxes.
fr: Afficher ou masquer les cases à cocher.

en: Select attribute
fr: Sélectionner l’attribut

en: Multiple Selections
fr: Sélections multiples

en: Set the maximum width of the brand image.
fr: Définir la largeur maximale de l’image de la marque

en: Image Aspect Ratio
fr: Proportion de taille de l’image

en: List
fr: Liste

en: Display Type
fr: Type d’affichage

en: Attribute
fr: Attribut

en: Filter By
fr: Filtrer par

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Display order overhiew section.
fr: Afficher la section d’aperçu des commandes.

en: Order Overview
fr: Aperçu de la commande

en: Customer Details
fr: Détails client

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Payment method
fr: Moyen de paiement

en: Free shipping
fr: Livraison gratuite

en: Shipping
fr: Livraison

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Product Attributes
fr: Attributs du produit

en: Exclude %s
fr: Exclure %s

en: Save Font
fr: Enregistrer la police

en: Download Font
fr: Télécharger la police

en: Select font
fr: Sélectionner la police

en: Local Google Fonts Settings
fr: Réglages des polices Google locales

en: Select Variations
fr: Sélectionner les variations

en: Preload
fr: Précharger

en: Variable Font
fr: Police variable

en: Simple Font
fr: Police simple

en: Preload Variations
fr: Préchargement des variations

en: Upload Font
fr: Téléverser une police

en: Available Fonts
fr: Polices disponibles

en: Fetching...
fr: Récupération en cours...

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Connect Newsletter Provider
fr: Connecter le fournisseur de bulletins d’information

en: More information on how to generate an API key for Campaign Monitor can be found %shere%s.
fr: Plus d’informations sur comment générer une clé d’API pour Campaign Monitor peuvent être trouvées %sici%s.

en: This provider is used only for testing purposes. It doesnt register any real subscribers.
fr: Ce fournisseur est utilisé uniquement à des fins de test. Il n’inscrit pas d’abonnés/abonnées réels.

en: Newsletter Controls
fr: Contrôles de Newsletter

en: Button Text Color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Badge Color
fr: Couleur du badge

en: Set a short name that will be used for this term.
fr: Définir un nom court qui sera utilisé pour ce terme.

en: Short Name
fr: Nom court

en: Color
fr: Couleur

en: Reset Filter
fr: Réinitialiser le filtre

en: Reset Filters
fr: Réinitialiser les filtres

en: Active Filters Label
fr: Libellé des filtres actifs

en: Active Filters
fr: Filtres actifs

en: In Stock
fr: En stock

en: You don't have any products in your compare list yet.
fr: Vous n’avez pas encore de produits dans votre liste de comparaison.

en: Taxonomy Filter
fr: Filtre de taxonomie

en: Live Results Product Status
fr: État du produit des résultats en direct

en: Live Results Product Price
fr: Prix des produits des résultats en direct

en: Download
fr: Télécharger

en: Browse products
fr: Parcourir les produits

en: Display Variations Inline
fr: Afficher les variations en ligne

en: Out of Stock
fr: En rupture de stock

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
fr: Désolé, ce produit est indisponible. Veuillez choisir une combinaison différente.

en: View Size Guide
fr: Voir le guide des tailles

en: New Size Guide
fr: Nouveau guide des tailles

en: Edit Size Guide
fr: Modifier le guide des tailles

en: Add New Size Guide
fr: Ajouter un nouveau guide des tailles

en: Size Guide Placement
fr: Emplacement du guide des tailles

en: Size Guides
fr: Guides des tailles

en: Progress Bar Color
fr: Couleur de la barre de progression

en: Success Message
fr: Message de réussite

en: Default Message
fr: Message par défaut

en: Discount Calculation
fr: Calcul de la remise

en: Goal Amount
fr: Montant de l’objectif

en: Calculation Method
fr: Méthode de calcul

en: Show In Mini Cart
fr: Afficher dans le mini panier

en: Show In Checkout Page
fr: Afficher dans la page de commande

en: Show In Cart Page
fr: Afficher dans la page panier

en: Price Color
fr: Couleur du prix

en: Price Font
fr: Police du prix

en: Title Font
fr: Police du titre

en: Card
fr: Carte

en: Modal Trigger
fr: Déclencheur de fenêtre modale

en: Button
fr: Bouton

en: Hurry up! This sale ends in
fr: Dépêchez-vous ! Cette vente se termine dans

en: Hours
fr: Heures

en: Days
fr: Jours

en: WooCommerce Sidebar
fr: Colonne latérale WooCommerce

en: Custom Height
fr: Hauteur personnalisée

en: Shopping Cart
fr: Panier d’achat

en: Payment Gateway
fr: Passerelle de paiement

en: Search Thank You Pages
fr: Chercher des pages remerciement

en: View Thank You Page
fr: Voir la page de remerciement

en: New Thank You Page
fr: Nouvelle page de remerciement

en: Edit Thank You Page
fr: Modifier la page de remerciement

en: Add New Thank You Page
fr: Ajouter une nouvelle page de remerciement

en: Thank You Page
fr: Page de remerciement

en: Thank You Pages
fr: Pages de remerciement

en: Thank you Page
fr: Page de remerciement

en: Shipping Methods
fr: Méthodes d’expédition

en: Payment Gateways
fr: Passerelles de paiement

en: Button Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan du bouton

en: Button Icon
fr: Icône du bouton

en: Select Page
fr: Sélectionner la page

en: All Brands
fr: Toutes les marques

en: Search Brands
fr: Rechercher des marques

en: Brand
fr: Marque

en: Sticky Row
fr: Ligne épinglée

en: Brands
fr: Marques

en: About %s
fr: À propos de %s

en: About Brands
fr: À propos des marques

en: brand
fr: marque

en: Cart Auto Update
fr: Mise à jour automatique du panier

en: Quantity Auto Update
fr: Mise à jour automatique de la quantité

en: Image Lightbox
fr: Visionneuse d’image

en: Upload Image (Optional)
fr: Téléverser une image (facultatif)

en: Review Title
fr: Titre de l'avis

en: %s%% of custommers recommend this product
fr: %s%% des clients recommandent ce produit

en: Never
fr: Jamais

en: Link To
fr: Lier à

en: Dropdown Items
fr: Éléments de la liste déroulante

en: Link
fr: Lien

en: bbPress Dashboard
fr: Tableau de bord bbPress

en: Tutor LMS Dashboard
fr: Tableau de bord LMS Tutor

en: Dokan Dashboard
fr: Tableau de bord Dokan

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: User Avatar
fr: Avatar de l’utilisateur/utilisatrice

en: User Info
fr: Information utilisateur/utilisatrice

en: Account
fr: Compte

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: This extension requires the WooCommerce plugin to be installed and activated.
fr: Cette extension nécessite l’installation et l’activation de l’extension WooCommerce.

en: Product Taxonomy ID
fr: ID de taxonomie du produit

en: Product with Taxonomy ID
fr: Produit avec ID de taxonomie

en: Product ID
fr: ID de produit

en: Post with Author ID
fr: Publication avec l’ID de l’auteur/autrice

en: Request URL
fr: Requête URL

en: Request Cookie
fr: Requête Cookie

en: Request Referer
fr: Requête Referer

en: Requests
fr: Requêtes

en: Recurring Days
fr: Jours récurrents

en: Range Date/Time
fr: Plage Date/Heure

en: Date & Time
fr: Date & heure

en: All Archives
fr: Toutes les archives

en: All Singulars
fr: Tous les uniques

en: All Products
fr: Tous les produits

en: Demo List
fr: Liste de démonstration

en: Your email *
fr: Votre e-mail *

en: Stacked
fr: Empilé

en: Form Style
fr: Style du formulaire

en: Icon Source
fr: Origine de l’icône

en: Arrows Color
fr: Couleur des flèches

en: Posts Title Font Color
fr: Couleur de la police du titre des publications

en: Posts Title Font
fr: Police de titre des publications

en: Module Title Color
fr: Couleur du titre du module

en: Module Title Font
fr: Police de titre du module

en: Container Shadow
fr: Ombre de conteneur

en: Enter your email address below and subscribe to our newsletter
fr: Saisissez votre adresse e-mail ci-dessous et abonnez-vous à notre newsletter

en: Comment Submission Failure
fr: Erreur lors de l’envoi  du commentaire

en: Please accept the Privacy Policy in order to comment.
fr: Veuillez accepter la politique de confidentialité afin de pouvoir commenter.

en: Decline Button
fr: Bouton refuser

en: Accept Button
fr: Bouton accepter

en: Forms Cookies Content
fr: Contenu des cookies des formulaires

en: Enhance your WooCommerce reviews with rich content, images and a thumbs up system that help your shoppers find the perfect product.
fr: Améliorez vos avis WooCommerce avec du contenu riche, des images et un système de pouce pour aider vos clients à trouver le produit idéal.

en: Advanced Reviews
fr: Avis avancés

en: Create a customized order “Thank You” page for your customers, giving them a personalized experience.
fr: Créez une page de remerciement de commande personnalisée pour vos clients et offrez-leur une expérience personnalisée.

en: Custom Thank You Pages
fr: Pages de remerciement personnalisées

en: Show a size chart guide so that your visitors can pick the right size for them when ordering a product.
fr: Affichez un tableau des tailles afin que vos visiteurs puissent choisir la taille qui leur convient lorsqu’ils commandent un produit.

en: Size Guide
fr: Guide des tailles

en: Present additional information about your products by adding new custom tabs to the product information section.
fr: Présentez des informations supplémentaires sur vos produits en ajoutant de nouveaux onglets personnalisés à la section des informations sur les produits.

en: Custom Tabs
fr: Onglets personnalisés

en: Better management for affiliate products with a few simple options that strengthen the external integration with these.
fr: Meilleure gestion des produits d’affiliation grâce à quelques options simples qui renforcent l’intégration externe avec ces produits.

en: Affiliate Product Links
fr: Liens d’affiliation produit

en: Categorise products by brands and show their logo in archive or single page so users could discover more about their makers.
fr: Catégoriser les produits par marque et afficher leur logo dans les archives ou sur une page unique afin que les utilisateurs/utilisatrices puissent en savoir plus sur les fabricants.

en: Product Brands
fr: Marques de produits

en: Catch the attention of your clients by showcasing your product variations as colour, image or button swatches.
fr: Attirez l’attention de vos clients en présentant les variations de vos produits sous forme d’échantillons de couleurs, d’images ou de boutons.

en: Variation Swatches
fr: Nuancier de variation

en: Add a visual cue that tells your visitors how much the cart total must be to be able to benefit of free shipping.
fr: Ajoutez un repère visuel qui indique à vos visiteurs quel doit être le montant du panier pour pouvoir bénéficier de la livraison gratuite.

en: Free Shipping
fr: Livraison gratuite

en: Advanced searching for products by their SKU classification can be useful in cases of vast product catalogues.
fr: La recherche avancée de produits par leur classification UGS peut s’avérer utile dans le cas de vastes catalogues de produits.

en: Search by SKU
fr: Rechercher par UGS

en: Replace the standard product gallery with additional layouts which can showcase the photos as a grid or even a slider.
fr: Remplacez la galerie de produits standard par des mises en page supplémentaires qui peuvent présenter les photos sous la forme d’une grille ou même d’un diaporama.

en: Advanced Gallery
fr: Galerie avancée

en: Enable social sharing abilities for products available on the site, letting even more users discover your great shop selection.
fr: Activez les fonctions de partage social pour les produits disponibles sur le site, afin de permettre à un plus grand nombre d’internautes de découvrir votre vaste sélection de produits.

en: Product Share Box
fr: Boîte de partage de produit

en: Compare products with a clear and concise table system that givis your users a way to make a quick decision.
fr: Comparez les produits à l’aide d’un système de tableaux clair et concis qui permet à vos internautes de prendre rapidement une décision.

en: Compare View
fr: Vue comparative

en: A set of features that lets you create easily your dream products wishlists and share them with friends and family.
fr: Un ensemble de fonctionnalités qui vous permet de créer facilement vos listes de produits de rêve et de les partager avec vos amis/amies et votre famille.

en: Drill down the product list with new filtering widgets, an off canvas area for them and showing the active filters on the page.
fr: Faites défiler la liste des produits avec les nouveaux widgets de filtrage, d’une zone hors-champ pour ces widgets et de l’affichage des filtres actifs sur la page.

en: Filters
fr: Filtres

en: Preview the available products and let your users make quick and informative decisions about their purchase.
fr: Prévisualisez les produits disponibles et permettez à vos utilisateurs de prendre des décisions d’achat rapides et éclairées.

en: Quick View
fr: Vue rapide

en: Adds the “add to cart” actions to the product page as a floating bar if the product summary has disappeared from view.
fr: Ajoute les actions « ajouter au panier » à la page du produit sous la forme d’une barre flottante si le résumé du produit a disparu de la vue.

en: Additional customisation options for your taxonomies such as hero backgrounds and custom colour labels.
fr: Options de personnalisation supplémentaires pour vos taxonomies, telles que des arrière-plans de bannières d’accroche et des libellés de couleurs personnalisées.

en: Taxonomy Customisations
fr: Personnalisations des taxonomies

en: Let your guests easily filter the posts by their category or tags taxonomy terms, instantly drilling down the listings.
fr: Permettez à vos internautes de filtrer facilement les publications en fonction de leur catégorie ou des termes de la taxonomie des étiquettes, en réduisant instantanément la liste d’éléments.

en: Integrates custom fields solutions in the meta layers of a post and presents additional information.
fr: Intègre les solutions de champs personnalisés dans les calques de métadonnées d’une publication et présente des informations supplémentaires.

en: Dynamic Data
fr: Données dynamiques

en: Display the approximate reading time of an article, so that visitors know what to expect when starting to read the content.
fr: Affichez le temps de lecture approximatif d’un article, afin que les internautes sachent à quoi s’attendre lorsqu’ils commencent à lire le contenu.

en: Add a dark colour scheme and switch to your website, which will make it pleasant to look at in low light environments.
fr: Ajoutez une palette de couleurs sombres et un commutateur à votre site web, ce qui le rendra plus agréable à regarder dans les environnements peu éclairés.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Registration complete. Please check your email, then visit the %1$slogin page%2$s.
fr: Inscription terminée. Veuillez vérifier votre e-mail, puis visiter la %1$spage de connexion%2$s.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour accéder à cette page.

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Unfortunately, your hosting configuration doesn't meet the minimum requirements for importing a starter site.
fr: Malheureusement, votre configuration d’hébergement ne répond pas aux prérequis minimaux pour importer un site Starter.

en: Can't Import Starter Site
fr: Impossible d’importer le site Starter

en: All authors
fr: Tous les auteurs/autrices

en: All Icons
fr: Toutes les icônes

en: Click to upload
fr: Cliquer pour téléverser

en: Items Direction
fr: Direction des éléments

en: Content Area
fr: Zone de contenu

en: Page Structure
fr: Structure de la page

en: Full Page
fr: Pleine page

en: Related posts
fr: Publications similaires

en: Single
fr: Unique

en: 404 Page
fr: Page 404

en: Disabled %s content block. | Disabled %s content blocks.
fr[0]: Désactiver %s bloc de contenu.
fr[1]: Désactiver %s blocs de contenu.

en: Enabled %s content block. | Enabled %s content blocks.
fr[0]: Activer %s bloc de contenu.
fr[1]: Activer %s blocs de contenu.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: Heading Font
fr: Police d’en-tête

en: Create a new content Block/Hook
fr: Créer un nouveau bloc/crochet de contenu

en: Select Content Block
fr: Sélectionnez le bloc de contenu

en: Footer scripts
fr: Scripts de pied de page

en: Header scripts
fr: Scripts d’en-tête

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
fr: Un lien permettant de définir un nouveau mot de passe sera envoyé à votre adresse e-mail.

en: Show WooCommerce Hooks
fr: Afficher les crochets WooCommerce

en: Hide WooCommerce Hooks
fr: Cacher les crochets WooCommerce

en: Show Theme Hooks
fr: Afficher les crochets du thème

en: Hide Theme Hooks
fr: Cacher les crochets du thème

en: Show Hooks
fr: Afficher les crochets

en: Hide Hooks
fr: Cacher les crochets

en: Add one or more conditions to display the trending block.
fr: Ajouter une condition ou plus d’affichage du bloc tendances.

en: Trending Block Display Conditions
fr: Conditions d’affichage du bloc de tendances

en: After Header
fr: Après l’en-tête

en: After Footer
fr: Après le pied de page

en: Before Footer
fr: Avant le pied de page

en: Display Location
fr: Afficher l’emplacement

en: First name
fr: Prénom

en: Profile
fr: Profil

en: Current Language
fr: Langue actuelle

en: Custom Post Types
fr: Types de publication personnalisés

en: Product Tags
fr: Étiquettes de produit

en: Product Categories
fr: Catégories de produits

en: Product Archives
fr: Archives de produits

en: Single Product
fr: Produit unique

en: Shop Home
fr: Accueil de la boutique

en: Author Archives
fr: Archives d’auteur/autrice

en: Privacy Policy Page
fr: Page de la politique de confidentialité

en: %s System
fr: %s système

en: %s Custom
fr: %s personnalisées

en: Inherit
fr: Hérité

en: %s Custom Fonts
fr: %s polices personnalisées

en: %s Local Google Fonts
fr: %s polices Google locales

en: Theme Icons
fr: Icônes du thème

en: Custom Template
fr: Modèle personnalisé

en: Popup
fr: Fenêtre surgissante

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Popup Name
fr: Nom de la fenêtre surgissante

en: Hook Name
fr: Nom du crochet

en: Single Template
fr: Modèle unique

en: Archive Template
fr: Modèle d’archive

en: Template Type
fr: Type de modèle

en: Code Editor
fr: Éditeur de code

en: More information on how to generate an API key for Mailerlite can be found %shere%s. Please note that it is required at least one group to be created in your account for the integration to work. More info on how to create a group %shere%s.
fr: Vous trouverez plus d’informations sur la façon de générer une clé de l’API pour Mailerlite %sici%s. Veuillez noter qu’il est obligatoire qu’au moins un groupe soit créé dans votre compte pour que l’intégration fonctionne. Plus d’informations sur la façon de créer un groupe %sici%s.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the post/page.
fr: Sélectionnez une publication/page pour prévisualiser son contenu dans l’éditeur lors de la création de la publication/page.

en: After X Pages
fr: Après X pages

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the archive.
fr: Sélectionnez une publication/page pour prévisualiser son contenu dans l’éditeur lors de la création de l’archive.

en: Dynamic Content Preview
fr: Prévisualisation dynamique du contenu

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Logged Out
fr: Déconnecté·e

en: Logged In
fr: Connecté·e

en: User Visibility
fr: Visibilité de l’utilisateur/utilisatrice

en: Customizing: Logged out State
fr: Personnalisation : état de déconnexion

en: After breadcrumbs
fr: Après le fil d'ariane

en: After description
fr: Après la description

en: Before breadcrumbs
fr: Avant le fil d’ariane

en: Before description
fr: Avant la description

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border
fr: Bordure

en: Close Button Type
fr: Type de bouton de fermeture

en: Add widgets here.
fr: Ajouter des widgets ici.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: White Label
fr: Marque blanche

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Multiple Sidebars
fr: Colonnes latérales multiples

en: Custom class
fr: Classe personnalisée

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Shortcuts Bar
fr: Barre de raccourcis

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Advanced Menu
fr: Menu avancé

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
fr: Merci de vous être abonné à notre lettre d’information.

en: Mobile Menu 2
fr: Menu mobile 2

en: Mobile Menu 1
fr: Menu mobile 1

en: Upload
fr: Téléverser

en: Close popup
fr: Fermer la fenêtre surgissante

en: After x pages
fr: Après x pages

en: All types
fr: Tous les types

en: Offset
fr: Décalage

en: Effect
fr: Effet

en: Close account modal
fr: Modale de fermeture de compte

en: Image Size
fr: Taille de l’image

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Trending Posts
fr: Articles tendance

en: Please note that some of this information (price, sku, brand) won't be displayed on the front-end. It is solely used for Google's Schema.org markup.
fr: Veuillez noter que certaines de ces informations (prix, UGS, marque) ne seront pas affichées sur l’interface publique. Elles sont uniquement utilisées pour le balisage Schema.org de Google.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Product Reviews
fr: Avis sur le produit

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Newsletter Subscribe
fr: Inscription à la newsletter

en: Decline
fr: Refuser

en: Decline Button text
fr: Texte du bouton refuser

en: Accept Button text
fr: Texte du bouton accepter

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Cookies Consent
fr: Consentement aux cookies

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
fr: Votre compte a bien été créé et un mot de passe a été envoyé à votre adresse e-mail. Veuillez visiter la %1$spage de connexion%2$s.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
fr: Votre compte a bien été créé. Vos informations de connexion ont été envoyé sur votre adresse e-mail. Veuillez vous rendre sur la %1$spage de connexion%2$s.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Check your email for the confirmation link, then visit the %slogin page%s.
fr: Vérifiez votre e-mail pour le lien de confirmation, puis rendez-vous sur la %spage de connexion%s.

en: Preview URL
fr: URL de prévisualisation

en: Site export
fr: Exportation du site

en: Export site
fr: Exporter le site

en: Builder
fr: Constructeur

en: Pro Extensions
fr: Extensions Pro

en: Free Extensions
fr: Extensions gratuites

en: Loading Extensions Status...
fr: Chargement de l’état des extensions…

en: The following plugins are required for this starter site in order to work properly.
fr: Les extensions suivantes sont nécessaires pour que ce site de démarrage fonctionne correctement.

en: Install & Activate Plugins
fr: Installer et activer les extensions

en: This starter site can be imported and used with one of these page builders. Please select one in order to continue.
fr: Ce site de démarrage peut être importé et utilisé avec un de ces constructeurs de page. Veuillez en sélectionner un afin de poursuivre.

en: Choose Page Builder
fr: Choisir le constructeur de page

en: Deactivate demo plugins
fr: Désactiver les extensions de démo

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Remove
fr: Retirer

en: What steps do you want to perform next?
fr: Quelles étapes souhaitez-vous effectuer ensuite ?

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Starter Site Removed
fr: Site de démarrage désinstallé

en: This starter site is already installed
fr: Ce site de démarrage est déjà installé

en: This option will remove the previous imported content and will perform a fresh and clean install.
fr: Cette option supprimera le contenu importé précédemment et effectuera une nouvelle installation propre.

en: Clean Install
fr: Installation propre

en: This will import posts, pages, comments, navigation menus, custom fields, terms and custom posts.
fr: Cela importera des articles, pages, commentaires, menus de navigation, champs personnalisés, termes et des publications personnalisées

en: Import Content
fr: Importer le contenu

en: Activate Child Theme
fr: Activer le thème enfant

en: Install Child Theme
fr: Installer le thème enfant

en: We strongly recommend to activate the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
fr: Nous vous recommandons fortement d’activer le thème enfant, de cette façon vous aurez la liberté d’apporter des modifications sans casser le thème parent.

en: We strongly recommend to install the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
fr: Nous vous recommandons fortement d’installer le thème enfant, de cette façon vous aurez la liberté d’apporter des modifications sans casser le thème parent.

en: Learn more about child themes
fr: En apprendre plus sur les thèmes enfant

en: You already have a child theme properly installed and activated. Move on.
fr: Vous avez déjà un thème enfant correctement installé et activé. Passez.

en: Import content
fr: Importer le contenu

en: Import widgets
fr: Importer les widgets

en: Import options
fr: Options d’importation

en: Final touches
fr: Touches finales

en: Erase content
fr: Effacer le contenu

en: Required plugins
fr: Extensions nécessaires

en: Child theme
fr: Thème enfant

en: Register demo
fr: Enregistrer la démo

en: comments
fr: commentaires

en: posts
fr: publications

en: terms
fr: termes

en: users
fr: utilisateurs/utilisatrices

en: resetting widgets
fr: réinitialiser les widgets

en: resetting customizer options
fr: réinitialiser les options de l’outil de personnalisation

en: removing default WordPress pages
fr: retirer les pages WordPress par défaut

en: removing previously installed taxonomies
fr: suppression des taxonomies précédemment installées

en: removing previously installed posts
fr: suppression des articles précédemment installés

en: activating required extensions
fr: activation des extensions nécessaires

en: import customizer options
fr: importer les options de l’outil de personnalisation

en: importing images from customizer
fr: importation des images à partir de l’outil de personnalisation

en: downloading demo options
fr: téléchargement des options de démonstration

en: installing demo widgets
fr: installation des widgets de démo

en: downloading demo widgets
fr: téléchargement des widgets de démo

en: activating plugin %s
fr: activation de l’extension %s

en: installing plugin %s
fr: installation de l’extension %s

en: activating child theme
fr: activation du thème enfant

en: copying child theme sources
fr: copie des sources du thème enfant

en: View site
fr: Voir le site

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Now you can view your website or start customizing it
fr: Maintenant vous pouvez voir votre site et commencer à le personnaliser

en: Starter Site Imported Successfully
fr: Site de démarrage bien importé

en: Modify
fr: Modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Available for
fr: Disponible pour

en: Import
fr: Importer

en: Next
fr: Suivant

en: Install
fr: Installer

en: Back
fr: Retour

en: Please be patient and don't refresh this page, the import process may take a while, this also depends on your server.
fr: Soyez patient et n’actualisez pas cette page, le processus d’importation peut prendre un certain temps, cela dépend également de votre serveur.

en: Installing
fr: Installation

en: The connection to our <b>demo.creativethemes.com</b> server didn't worked. This connection is required for importing the starter sites from our demo content server. All you have to do is to contact your hosting provider and ask them to white list our demo server address.
fr: La connexion à notre serveur <b>demo.creativethemes.com</b> n’a pas fonctionné. Cette connexion est nécessaire pour importer les sites de démarrage à partir de notre serveur de contenu de démonstration. Il vous suffit de contacter votre hébergeur et de lui demander de mettre en liste blanche l’adresse de notre serveur de démonstration.

en: Loading Starter Sites...
fr: Chargement des sites de démarrage…

en: Add one or more conditions to display the transparent header.
fr: Ajouter une ou plusieurs conditions à l’affichage de l’en-tête transparent.

en: Transparent Header Display Conditions
fr: Conditions d’affichage de l’en-tête transparent

en: Export Customizations
fr: Exporter les personnalisations

en: Easily export the theme customizer settings.
fr: Exporter facilement les réglages de l’outil de personnalisation du thème.

en: Export Options
fr: Options d’exportation

en: Export
fr: Exporter

en: Widgets settings
fr: Réglages des widgets

en: Customizer settings
fr: Réglages de l’outil de personnalisation

en: Choose what set of settings you want to export.
fr: Choisissez le jeu de réglages que vous souhaitez exporter.

en: Export Settings
fr: Exporter les réglages

en: Yes, I am sure
fr: Oui, je suis sûr

en: You are about to copy all the settings from your child theme into the parent theme. Are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de copier tous les réglages de votre thème enfant dans le thème parent. Confirmez-vous sûr vouloir continuer ?

en: You are about to copy all the settings from your parent theme into the child theme. Are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de copier tous les réglages de votre thème parent dans le thème enfant. Confirmez-vous sûr vouloir continuer ?

en: Copy From Child Theme
fr: Copier depuis le thème enfant

en: Copy From Parent Theme
fr: Copier depuis le thème parent

en: Copy and import your customizations from parent or child theme.
fr: Copiez et importez vos personnalisations depuis le thème parent ou enfant.

en: Copy Options
fr: Copier les options

en: Import Customizations
fr: Importer les personnalisations

en: Click or drop to upload a file...
fr: Cliquer ou déposer pour téléverser un fichier…

en: Easily import the theme customizer settings.
fr: Importer facilement les réglages de l’outil de personnalisation du thème.

en: Import Options
fr: Importer les options

en: Select page
fr: Sélectionner la page

en: Select post
fr: Sélectionner la publication

en: Type to search by ID or title...
fr: Tapez pour rechercher par ID ou par titre…

en: Exclude
fr: Exclure

en: Include
fr: Inclure

en: Add Display Condition
fr: Ajouter une condition d’affichage

en: Current user
fr: Compte actuel

en: Select user
fr: Sélectionner un compte

en: Select language
fr: Sélectionner une langue

en: Select taxonomy
fr: Sélectionner la taxonomie

en: Select rule
fr: Sélectionner une règle

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Join Facebook Community
fr: Rejoindre la communauté Facebook

en: Submit a Support Ticket
fr: Envoyer un ticket de support

en: Got a question or need help with the theme? You can always submit a support ticket or ask for help in our friendly Facebook community.
fr: Vous avez une question ou besoin d’aide avec le thème ? Vous pouvez toujours envoyer un ticket au support ou demander de l’aide à notre sympathique communauté Facebook.

en: Need help or advice?
fr: Besoin d’aide ou de conseils ?

en: You are about to remove a custom header, are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de retirer un en-tête personnalisé, confirmez-vous vouloir poursuivre ?

en: Remove Header
fr: Retirer l’en-tête

en: Remove header
fr: Retirer l’en-tête

en: Add one or more conditions in order to display your header.
fr: Ajoutez une ou plusieurs conditions afin d’afficher votre en-tête.

en: Save Conditions
fr: Enregistrer les conditions

en: Starter Sites
fr: Sites de démarrage

en: Select location
fr: Sélectionner l’emplacement

en: Add New Location
fr: Ajouter un nouvel emplacement

en: Search icon
fr: Rechercher une icône

en: For performance and customization reasons, only SVG files are allowed.
fr: Pour des raisons de performance et de personnalisation, seuls les fichiers SVG sont autorisés.

en: Upload Icon
fr: Téléverser une icône

en: Select
fr: Sélectionner

en: Remove Icon
fr: Retirer l'icône

en: Change Icon
fr: Changer l'icône

en: Footer Template
fr: Modèle de pied de page

en: Header Template
fr: Modèle d’en-tête

en: 404 Page Template
fr: Modèle de page 404

en: Custom Content/Hooks
fr: Contenu personnalisé/crochets

en: Select template type...
fr: Sélectionnez le type de modèle…

en: Please select the type of your content block and place it in the location you want based on your display and user conditions.
fr: Veuillez sélectionner le type de votre bloc de contenu et le placer à l’emplacement souhaité en fonction de votre affichage et vos conditions utilisateurs/utilisatrices.

en: Create Content Block
fr: Créer un bloc de contenu

en: Are you sure you want to continue?
fr: Confirmez-vous vouloir poursuivre ?

en: Heads up!
fr: Attention !

en: Exit code editor
fr: Quitter l’éditeur de code

en: Use code editor
fr: Utilisez l’éditeur de code

en: Yes, continue
fr: Oui, poursuivre

en: Header name
fr: Nom de l’en-tête

en: Create a new header and assign it to different pages or posts based on your conditions.
fr: Créez un nouvel en-tête et attribuez-le à différentes pages ou publications en fonction de vos conditions.

en: Create new header
fr: Créer un nouvel en-tête

en: Create New Header
fr: Créer un nouvel en-tête

en: Global Header
fr: En-tête global

en: Picker header
fr: En-tête du sélecteur

en: Edit Conditions
fr: Modifier les conditions

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: You are about to remove a custom footer, are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de retirer le pied de page personnalisé, voulez-vous vraiment continuer ?

en: Remove Footer
fr: Retirer le pied de page

en: Add/Edit Conditions
fr: Ajouter/modifier les conditions

en: Choose File
fr: Choisir un fichier

en: Advanced
fr: Avancé

en: Download a font and serve it directly from your server, this is handy for those who want to comply with GDPR regulations or serve the font via CDN.
fr: Téléchargez une police et servez-la directement depuis votre serveur, c’est pratique pour ceux qui souhaitent se conformer aux réglementations RGPD ou servir la police via CDN.

en: Add Variation
fr: Ajouter une variation

en: Save Custom Font
fr: Enregistrer la police personnalisée

en: Font Name
fr: Nom de la police

en: Italic
fr: Italique

en: Select variation
fr: Sélectionner une variation

en: Remove Font
fr: Retirer la police

en: Edit Font
fr: Modifier la police

en: Variable font
fr: Police variable

en: Dynamic Font
fr: Police dynamique

en: Here you can see all your custom fonts that can be used in all typography options across the theme.
fr: Ici, vous pouvez voir toutes vos polices personnalisées qui pourraient être utilisées dans toutes les options de typographie du thème.

en: Custom Fonts Settings
fr: Réglages des polices personnalisées

en: Fetch Fonts
fr: Récupérer les polices

en: Adobe Fonts Settings
fr: Réglages Adobe Fonts

en: Category Slug
fr: Slug de la catégorie

en: Single Slug
fr: Slug de l’unique

en: Configure the slugs for single and category pages of the product review custom post type.
fr: Configurez les slugs pour les pages uniques et les pages de catégorie du type de publication personnalisé « Évaluation de produit ».

en: Product Reviews Settings
fr: Réglages des évaluations produit

en: Pick Mailing Service
fr: Service d’envoi d’e-mail de collecte

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: More information on how to generate an API key for ConvertKit can be found %shere%s.
fr: Plus d’informations sur comment générer une clé de l’API pour Convertkit peuvent être trouvées %sici%s.

en: More information on how to generate an API key for Mailchimp can be found %shere%s.
fr: Plus d’informations sur comment générer une clé d’API pour Mailchimp peuvent être trouvées %sici%s.

en: Select list...
fr: Sélectionner une liste…

en: Invalid API Key...
fr: Clé d’API non valide…

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Dropdown Background
fr: Arrière-plan du menu déroulant

en: Dropdown Text Color
fr: Couleur du texte du menu déroulant

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
fr: Choisissez dans quels types de publications vous souhaitez effectuer des recherches.

en: Search Through Criteria
fr: Rechercher par critères

en: Live Results Images
fr: Images des résultats en direct

en: Live Results
fr: Résultats en direct

en: Input Height
fr: Hauteur du champ

en: Input Maximum Width
fr: Largeur maximale du champ

en: Placeholder Text
fr: Texte indicatif

en: Search Box
fr: Boîte de recherche

en: Dropdown Options
fr: Options de la liste déroulante

en: Hide Current Language
fr: Masquer la langue actuelle

en: Short
fr: Court

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Languages
fr: Langues

en: Divider
fr: Séparateur

en: Dark Mode
fr: Mode sombre

en: Margin
fr: Marge

en: Items Spacing
fr: Espacement des éléments

en: Open Links In New Tab
fr: Ouvrir les liens dans un nouvel onglet

en: Automatically hide the read progress bar once you arrive at the bottom of the article.
fr: Masquer automatiquement la barre de progression de lecture une fois arrivé en bas de l’article.

en: Auto Hide
fr: Masquer automatiquement

en: Read Progress
fr: Progression de lecture

en: Posts Filter
fr: Filtre des publications

en: Popup Offset
fr: Décalage de la fenêtre surgissante

en: Border Radius
fr: Rayon de la bordure

en: Padding
fr: Marge interne

en: Location & Priority
fr: Emplacement & priorité

en: Top & Bottom
fr: Haut et bas

en: Normal Width
fr: Largeur normale

en: Narrow Width
fr: Largeur étroite

en: Container Structure
fr: Structure du conteneur

en: Remove Product
fr: Retirer le produit

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: You don't have any products in your wish list yet.
fr: Vous n'avez encore aucun produit dans votre liste de souhaits.

en: Hover/Active
fr: Survol/Actif

en: The page you select here will display the wish list for your logged out users.
fr: La page que vous sélectionnez ici affichera la liste de souhaits aux utilisateurs/utilisatrices non connecté·e·s.

en: Wish List Page
fr: Page liste de souhaits

en: All Users
fr: Tout le monde

en: Logged Users
fr: Utilisateur/utilisatrice connecté·e

en: Show Wishlist Page To
fr: La page liste de souhaits sera visible pour

en: Select a page
fr: Sélectionner une page

en: Add to wishlist
fr: Ajouter à la liste de souhaits

en: Wish List
fr: Liste de souhaits

en: Accent Color
fr: Couleur d’accentuation

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: All
fr: Tout

en: Read Time
fr: Temps de lecture

en: %s %s Color
fr: Couleur %s %s

en: %s %s Font
fr: Police %s %s

en: %s Field
fr: Champ %s

en: Fallback
fr: Alternative

en: Label
fr: Libellé

en: Field
fr: Champ

en: Element Visibility
fr: Visibilité de l’élément

en: Modal Backdrop
fr: Contexte de la modale

en: Modal Background
fr: Arrière-plan de la modale

en: Modal Shadow
fr: Ombre de la modale

en: Modal Options
fr: Option de la modale

en: Item Margin
fr: Marge de l’élément

en: Sticky State
fr: État d’épinglage

en: Transparent State
fr: État transparent

en: Default State
fr: État par défaut

en: Label Color
fr: Couleur du libellé

en: Label Font
fr: Police du libellé

en: My Account
fr: Mon compte

en: Label Text
fr: Texte du libellé

en: Label Type
fr: Type de libellé

en: Avatar Size
fr: Taille de l’avatar

en: Account Image
fr: Image du compte

en: Custom Page Link
fr: Lien de page personnalisé

en: Account Action
fr: Action de compte

en: Logged Out Options
fr: Options de déconnexion

en: Logged In Options
fr: Options de connexion

en: Customizing: Logged in State
fr: Personnalisation : état de connexion

en: Modal
fr: Fenêtre modale

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Custom Link
fr: Lien personnalisé

en: Dashboard Page
fr: Page du tableau de bord

en: Profile Page
fr: Page de profil

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Outline
fr: Contour

en: Solid
fr: Plein

en: Shape Fill Type
fr: Type de remplissage de la forme

en: Square
fr: Carré

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Icons Shape Type
fr: Type de forme des icônes

en: Small
fr: Petite

en: Website:
fr: Site :

en: Website
fr: Site

en: Email:
fr: E-mail :

en: Fax:
fr: Fax :

en: Opening hours
fr: Horaires d’ouverture

en: Work Hours
fr: Heures de travail

en: Link (optional)
fr: Lien (facultatif)

en: Address
fr: Adresse

en: Mobile:
fr: Mobile :

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Open link in new tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Image Ratio
fr: Ratio de l’image

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Upload Image
fr: Téléverser une image

en: Before Heading Number
fr: Avant l’en-tête numéro

en: After Block Number
fr: Après le block numéro

en: Custom Hook (%s)
fr: Crochet personnalisé (%s)

en: Footer
fr: Pied de page

en: WooCommerce Account
fr: Compte WooCommerce

en: Account dashboard
fr: Tableau de bord du compte

en: After checkout form
fr: Après le formulaire de commande

en: WooCommerce Cart
fr: Panier WooCommerce

en: After Mini Cart
fr: Après le mini panier

en: After cart contents
fr: Après les contenus du panier

en: Cart contents
fr: Contenus du panier

en: Before cart contents
fr: Avant les contenus du panier

en: Before cart table
fr: Avant le tableau du panier

en: Before cart
fr: Avant le panier

en: Cart is empty
fr: Le panier est vide

en: Share
fr: Partager

en: After main content
fr: Après le contenu principal

en: Before main content
fr: Avant le contenu principal

en: Before certain number of headings
fr: Avant un nombre déterminé de titres

en: After certain number of blocks
fr: Après un nombre déterminé de blocs

en: End
fr: Fin

en: Start
fr: Début

en: After
fr: Après

en: Loop
fr: Boucle

en: Before
fr: Avant

en: After comments
fr: Après les commentaires

en: Bottom comments
fr: Commentaires du bas

en: Top comments
fr: Commentaires du haut

en: Comments
fr: Commentaires

en: Before comments
fr: Avant les commentaires

en: After content
fr: Après le contenu

en: Bottom content
fr: Bas du contenu

en: Top content
fr: Haut du contenu

en: Before content
fr: Avant le contenu

en: After section
fr: Après la section

en: After post meta
fr: Après les métadonnées de publication

en: After title
fr: Après le titre

en: Before post meta
fr: Avant les métadonnées de publication

en: Before title
fr: Avant le titre

en: Page/post title
fr: Titre de la page/publication

en: Before section
fr: Avant la section

en: Dynamic sidebar after
fr: Après la colonne latérale dynamique

en: All widget areas
fr: Toutes les zones de widget

en: Sidebar after
fr: Après la colonne latérale

en: Sidebar end
fr: Fin de la colonne latérale

en: Sidebar start
fr: Début de la colonne latérale

en: Sidebar before
fr: Avant la colonne latérale

en: Header after
fr: Après l'en-tête

en: Header
fr: En-tête

en: Header before
fr: Avant l'en-tête

en: WP head end
fr: Fin du WP head

en: WP head start
fr: Début du WP head

en: Close Icon Background
fr: Arrière-plan de l’icône de fermeture

en: Close Icon Color
fr: Couleur de l’icône de fermeture

en: Panel Background
fr: Arrière-plan du panneau

en: Panel Shadow
fr: Ombre du panneau

en: Panel Width
fr: Largeur du panneau

en: Panel Reveal
fr: Révélation du panneau

en: Link Hover
fr: Survol de lien

en: Text Initial
fr: Texte initial

en: Widgets Font Color
fr: Couleurs de police des widgets

en: Widgets Font
fr: Police des widgets

en: Widgets Vertical Spacing
fr: Espacement vertical des widgets

en: Filter Widgets
fr: Filtrer les widgets

en: Filter
fr: Filtre

en: Go to product page
fr: Aller à la page produit

en: Floating Cart Visibility
fr: Visibilité du panier flottant

en: Product Title Visibility
fr: Visibilité du titre du produit

en: Top
fr: En haut

en: Floating Cart
fr: Panier flottant

en: Available Filters
fr: Filtres disponibles

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Quick View Button
fr: Bouton de vue rapide

en: Make the shopping experience better for your visitors! Add features such as Product Quick View, Wishlist functionality and a Floating Add to Cart button. Customize the single product gallery/slider and the layout.
fr: Améliorer l’expérience d’achat de vos visiteurs ! Ajoutez des fonctionnalités telles que la vue rapide des produits, la fonctionnalité de liste de souhaits et un bouton flottant d’ajout au panier. Personnaliser la galerie/diaporama de produit unique et la mise en page.

en: Replace Blocksy's branding with your own. Easily hide licensing info and other sections of the theme and companion plugin from your clients and make your final product look more professional.
fr: Remplacez la marque Blocksy par la vôtre. Masquez facilement les informations de licence et d’autres sections du thème et de l’extension Blocksy Companion à vos clients/clientes et donnez à votre produit final un aspect plus professionnel.

en: Available Sidebars/Widget Areas
fr: Zones de colonnes latérales/widgets disponibles

en: Create Sidebar
fr: Créer une colonne latérale

en: Create Sidebar/Widget Area
fr: Créer une colonne latérale/zone de widget

en: Create New Sidebar
fr: Créer une nouvelle colonne latérale

en: Create unlimited personalized sets of widget areas and display them on any page or post using our conditional logic functionality.
fr: Créez un nombre illimité de zones de widgets personnalisées et affichez-les sur n’importe quelle page ou publication à l’aide de notre fonctionnalité de logique conditionnelle.

en: Shadow
fr: Ombre

en: Items Divider Height
fr: Hauteur du séparateur d’éléments

en: Cart Badge Color
fr: Couleur du badge du panier

en: Icons Color
fr: Couleur des icônes

en: Font
fr: Police

en: Add one or more conditions to display the shortcuts bar.
fr: Ajoutez une ou plusieurs conditions pour afficher la barre de raccourcis.

en: Shortcuts Bar Display Conditions
fr: Conditions d'affichage de la barre de raccourcis

en: Hide
fr: Masquer

en: Scroll Interaction
fr: Interaction de défilement

en: Container Max Width
fr: Largeur maximale du conteneur

en: Container Height
fr: Hauteur du conteneur

en: Icon Size
fr: Taille de l’icône

en: Bottom
fr: En bas

en: Label Position
fr: Position du libellé

en: Label Visibility
fr: Visibilité du libellé

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Wishlist
fr: Liste de souhaits

en: Shop
fr: Boutique

en: Cart
fr: Panier

en: Scroll Top
fr: Défilement vers le haut

en: Phone
fr: Téléphone

en: Home
fr: Accueil

en: Easily turn your websites into mobile first experiences. You can easily add the most important actions at the bottom of the screen for easy access.
fr: Transformez facilement vos sites web en expérience mobile-first. Vous pouvez facilement ajouter les actions les plus importantes au bas de l’écran pour un accès facile.

en: Enables support for Custom Fields inside archive cards and single page post title, adds a reading progress bar for your posts and lets you set featured images and colors for your categories archives.
fr: Active le support des champs personnalisés dans les cartes d’archives et les titres des publications d’une seule page, ajoute une barre de progression de la lecture pour vos publications et vous permet de définir des images mises en avant et des couleurs pour les archives de vos catégories.

en: Icon Color
fr: Couleur de l’icône

en: Column Spacing
fr: Espacement des colonnes

en: Column Settings
fr: Réglages de colonne

en: Dropdown Shadow
fr: Ombre du menu déroulant

en: Columns Divider
fr: Séparateur de colonnes

en: Items Divider
fr: Séparateur d’éléments

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Initial Color
fr: Couleur initiale

en: Heading Color
fr: Couleur de l’en-tête

en: Background Hover
fr: Arrière-plan au survol

en: Link Hover/Active
fr: Lien au survol/actif

en: Link Initial
fr: Lien initial

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Label Link
fr: Lien du libellé

en: Heading
fr: Titre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Item Label
fr: Libellé de l’élément

en: Item Label Settings
fr: Réglages du libellé de l’élément

en: Custom Text
fr: Texte personnalisé

en: Default (Menu Item)
fr: Par défaut (élément de menu)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Custom Content
fr: Contenu personnalisé

en: Columns
fr: Colonnes

en: Default Width
fr: Largeur par Défaut

en: Custom Width
fr: Largeur personnalisée

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Dropdown Width
fr: Largeur du menu déroulant

en: Mega Menu Settings
fr: Réglages du méga menu

en: New
fr: Nouveau

en: Menu Item Settings
fr: Réglages de l’élément du menu

en: Create beautiful personalised menus that set your website apart from the others. Add icons and badges to your entries and even add Content Blocks inside your dropdowns.
fr: Créez de magnifiques menus personnalisés qui distinguent votre site web des autres. Ajoutez des icônes et des badges à vos entrées et même des blocs de contenu dans vos menus déroulants.

en: Serve your chosen Google Fonts from your own web server. This will increase the loading speed and makes sure your website complies with the privacy regulations.
fr: Servez les polices Google que vous avez choisies depuis votre propre serveur web. Vous augmentez ainsi la vitesse de chargement et vous vous assurez que votre site soit conforme aux réglementations en matière de confidentialité.

en: Upload an unlimited number of custom fonts or variable fonts and use them throughout Blocksy and your favorite page builder.
fr: Téléversez un nombre illimité de polices personnalisées ou de polices variables et utilisez-les dans Blocksy et dans votre constructeur de pages préféré.

en: Inject custom code snippets throughout your website. The extension works globally or on a per post/page basis.
fr: Injectez des extraits de code personnalisés sur l’ensemble de votre site. L’extension fonctionne globalement ou par publication/page.

en: Connect your Adobe Fonts project and use the selected fonts throughout Blocksy and your favorite page builder.
fr: Connectez votre projet Adobe Fonts et utilisez les polices sélectionnées dans Blocksy et votre constructeur de pages préféré.

en: Register
fr: S’inscrire

en: Registration confirmation will be emailed to you.
fr: La confirmation d’inscription vous sera envoyée par e-mail

en: Username
fr: Identifiant

en: Get New Password
fr: Obtenir un nouveau mot de passe

en: Username or Email Address
fr: Identifiant ou adresse e-mail

en: Log In
fr: Connexion

en: Forgot Password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Password
fr: Mot de passe

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Boxed
fr: Encadré

en: You can add here some arbitrary HTML code.
fr: Vous pouvez ajouter ici du code HTML.

en: Text
fr: Texte

en: Right
fr: À droite

en: Left
fr: À gauche

en: Icon Position
fr: Position de l’icône

en: Icons Size
fr: Taille des icônes

en: Icon
fr: Icône

en: Nothing found in Trash
fr: Aucun résultat dans la corbeille

en: Nothing found
fr: Aucun résultat

en: Search Content Blocks
fr: Recherche des blocs de contenu

en: View Content Block
fr: Voir le bloc de contenu

en: New Content Block
fr: Nouveau bloc de contenu

en: Edit Content Block
fr: Modifier un bloc de contenu

en: Add New Content Block
fr: Ajouter un nouveau bloc de contenu

en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

en: Content Block
fr: Bloc de contenu

en: Content Blocks
fr: Blocs de contenu

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: On page exit intent
fr: Intention de sortie de page

en: After x time
fr: Après x fois

en: After inactivity
fr: Après inactivité

en: On page load
fr: Au chargement de la page

en: On scroll to element
fr: Au défilement vers l’élément

en: On scroll
fr: Au défilement

en: None
fr: Aucun

en: Enable/Disable
fr: Activer/désactiver

en: Output
fr: Sortie

en: Location/Trigger
fr: Emplacement/Déclencheur

en: Hooks Locations
fr: Emplacements des points d’accroche

en: Display Conditions
fr: Conditions d’affichage

en: Transparent Functionality
fr: Fonction de transparence

en: Enable on
fr: Activer sur

en: Auto Hide/Show
fr: Afficher/masquer automatiquement

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide Down
fr: Glissement vers le bas

en: Only Bottom Row
fr: Uniquement la rangée inférieure

en: Only Top Row
fr: Uniquement la rangée supérieure

en: Main & Bottom Row
fr: Rangée principale et inférieure

en: All Rows
fr: Toutes les rangées

en: Top & Main Row
fr: Rangées supérieure et principale

en: Only Main Row
fr: Uniquement la rangée principale

en: Sticky Functionality
fr: Fonction d’épinglage

en: Back to login
fr: Retour à la connexion

en: Sign Up
fr: S’inscrire

en: Login
fr: Connexion

en: Container Visibility
fr: Visibilité du conteneur

en: Last Month
fr: Le mois dernier

en: Last 7 Days
fr: Les 7 derniers jours

en: Last 24 Hours
fr: Les dernières 24 heures

en: All Time
fr: Tout le temps

en: Trending From
fr: Tendance depuis

en: Separate posts ID by comma. How to find the %spost ID%s.
fr: Séparer les ID de publications par une virgule. Comment trouver l’%sID de publication%s.

en: Posts ID
fr: ID des publications

en: Custom Query
fr: Requête personnalisée

en: Module Title Tag
fr: Balise de titre de module

en: Trending now
fr: Tendance actuelle

en: Module Title
fr: Titre du module

en: All taxonomies
fr: Toutes les taxonomies

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Products
fr: Produits

en: Highlight your most popular posts or products based on the number of comments or reviews they have gotten in the specified period of time.
fr: Mettez en avant vos articles ou produits les plus populaires en fonction du nombre de commentaires ou d’avis qu’ils ont reçus au cours d’une période spécifiée.

en: Trending Posts
fr: Articles tendance

en: Cons
fr: Contre

en: Pros
fr: Pour

en: Product specs
fr: Specs des produits

en: Scores
fr: Notes

en: Short Description
fr: Description courte

en: Read More
fr: Lire la Suite

en: Read More Button Label
fr: Libellé du bouton « lire la suite »

en: Sponsored Attribute
fr: Attribut sponsorisé

en: Open Link In New Tab
fr: Ouvrir les liens dans un nouvel onglet

en: Affiliate Link
fr: Liens affiliés

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Affiliate Button Label
fr: Libellé du lien affilié

en: Gallery
fr: Galerie

en: Product Brand
fr: Marque du produit

en: Product SKU
fr: UGS du produit

en: Product Price
fr: Prix du produit

en: More info about review entity and how to choose the right one can be found %shere%s.
fr: Plus d’informations sur les dispositifs d’avis et sur comment choisir le bon dispositif sont disponibles %sici%s.

en: Organization
fr: Organisation

en: Music Recording
fr: Enregistrement de musique

en: Music Playlist
fr: Liste de lecture musicale

en: Movie
fr: Film

en: Media Object
fr: Objet média

en: Local Business
fr: Entreprise locale

en: Game
fr: Jeu

en: Episode
fr: Épisode

en: Creative Work Series
fr: Séries de travail créatif

en: Creative Work Season
fr: Saison de travail créatif

en: Book
fr: Livre

en: Product
fr: Produit

en: Review Entity
fr: Entité d’avis

en: Rating
fr: Note

note: translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
fr: Réglages de %s

en: New Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Update Category
fr: Mettre à jour la catégorie

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente :

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: Search Category
fr: Rechercher une catégorie

en: Category
fr: Catégorie

en: Categories
fr: Catégories

en: Not found in Trash
fr: Non trouvé dans la corbeille

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Search Product Review
fr: Rechercher une évaluation du produit

en: Update Product Review
fr: Mettre à jour l’évaluation du produit

en: Edit Product Review
fr: Modifier l’évaluation du produit

en: Add New Review
fr: Ajouter une nouvelle évaluation

en: Add New Product Review
fr: Ajouter une nouvelle évaluation du produit

en: View Product Review
fr: Voir l’évaluation du produit

en: All Reviews
fr: Toutes les évaluations

en: Parent Product Review
fr: Évaluation du produit parent

en: Product Review
fr: Évaluation du produit

en: Overll Score Background
fr: Arrière-plan du score global

en: Overll Score Text
fr: Texte du score global

en: Inactive
fr: Inactif

en: Active
fr: Actif

en: Star Rating Color
fr: Couleur des étoiles de notation

en: Buy Now Button
fr: Bouton « Acheter maintenant »

en: Read More Button
fr: Bouton « Lire la suite »

en: Scores Box Width
fr: Largeur de la boîte de scores

en: Review Summary
fr: Résumé de l’avis

en: Overall Score
fr: Note globale

en: This extension lets you easily create an affiliate marketing type of website by giving you options to create a personalized product review and use your affiliate links to direct your readers to the purchase page.
fr: Cette extension vous permet de créer facilement un site de type marketing d’affiliation en vous donnant les options pour créer un avis personnalisé sur un produit et d’utiliser vos liens d’affiliation pour diriger vos lecteurs vers la page d’achat.

en: Product Reviews
fr: Évaluations de produits

en: Email
fr: E-mail

en: Name
fr: Nom

en: Disable Subscribe Form
fr: Désactiver le formulaire d’inscription

en: Container Border Radius
fr: Rayon de bordure du conteneur

en: Container Inner Spacing
fr: Espacement intérieur du conteneur

en: Container Border
fr: Bordure de conteneur

en: Container Background
fr: Arrière-plan du conteneur

en: Input Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan de l’entrée

en: Input Border Color
fr: Couleur de la bordure de l’entrée

en: Input Font Color
fr: Couleur de la police de l’entrée

en: Description Color
fr: Couleur de la description

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Tablet
fr: Tablette

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Subscribe
fr: S’inscrire

en: Button Label
fr: Libellé du bouton

en: Your email
fr: Votre e-mail

en: Mail Label
fr: Libellé de l’e-mail

en: Your name
fr: Votre nom

en: Name Label
fr: Libellé du nom

en: Name Field
fr: Champ du nom

en: List ID
fr: ID de la liste

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Default
fr: Par défaut

en: List Source
fr: Source de la liste

en: Enter your email address below to subscribe to our newsletter
fr: Saisissez votre adresse e-mail ci-dessous pour vous abonner à notre newsletter

en: Newsletter Updates
fr: Mises à jour de la newsletter

en: Title
fr: Titre

en: Subscribe Form
fr: Formulaire d’inscription

en: Easily capture new leads for your newsletter with the help of a widget, shortcode or even a block inserted on your pages or posts.
fr: Captez facilement de nouveaux prospects pour votre newsletter à l’aide d’un widget, d’un code court ou même d’un bloc inséré sur vos pages ou articles.

en: I accept the %sPrivacy Policy%s
fr: J’accepte  la %spolitique de confidentialité%s

en: This text will appear under each comment form and subscribe form.
fr: Ce texte apparaîtra sous chaque formulaire de commentaire et formulaire d’abonnement.

en: I accept the %sPrivacy Policy%s*
fr: J’accepte  la %spolitique de confidentialité%s*

en: Maximum Width
fr: Largeur maximale

en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Hover
fr: Survol

en: Font Color
fr: Couleur de la police

en: Design
fr: Conception

en: Accept
fr: Accepter

en: We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
fr: Nous utilisons des cookies pour nous assurer que nous vous offrons la meilleure expérience possible sur notre site.

en: Content
fr: Contenu

en: Forever
fr: Toujours

en: One year
fr: Un an

en: Six months
fr: Six mois

en: Three months
fr: Trois mois

en: One month
fr: Un mois

en: One week
fr: Une semaine

en: One day
fr: Un jour

en: One hour
fr: Une heure

en: Cookie period
fr: Durée des cookies

en: General
fr: Général

en: Display a cookie acceptance box in order to comply with the privacy regulations in your country.
fr: Affichez une boîte d’acceptation des cookies afin de vous conformer aux règles de confidentialité en vigueur dans votre pays.

en: Twitter Username
fr: Nom d’utilisateur Twitter

en: Facebook App ID
fr: ID d’app Facebook

en: Facebook Page URL
fr: URL de la page Facebook

en: Enable the OpenGraph rich meta data features for your website.
fr: Activer les fonctionnalités de métadonnées enrichies d’OpenGraph pour votre site web.

en: OpenGraph Meta Data
fr: Métadonnées OpenGraph

en: Link your Google Analytics 4 tracking ID. More info and instructions can be found %shere%s.
fr: Liez votre ID de suivi Google Analytics 4. Plus d’informations et d’instructions %sici%s.

en: Inline
fr: En ligne

en: File
fr: Fichier

en: The strategy of outputting the dynamic CSS. File - all the CSS code will be placed in a static file, otherwise it will be placed inline in head.
fr: La stratégie de sortie du CSS dynamique. Fichier - tout le code CSS sera placé dans un fichier statique, sinon il sera placé en ligne en en-tête.

en: Dynamic CSS Output
fr: Sortie CSS dynamique

en: Your PHP installation doesn't have support for XML. Please install the <i>xml</i> or <i>simplexml</i> PHP extension in order to be able to install starter sites. You might need to contact your hosting provider to assist you in doing so.
fr: Votre installation PHP ne prend pas en charge XML. Veuillez installer l’extension php <i>xml</i> ou <i>simplexml</i> afin d’être en mesure d’installer des sites de démarrage. Vous devrez peut-être contacter votre fournisseur d’hébergement pour vous aider à le faire.

en: Language
fr: Langue

en: Other
fr: Autre

en: User Role
fr: Rôle du compte

en: User Logged Out
fr: Utilisateur déconnecté

en: User Logged In
fr: Utilisateur/utilisatrice connecté·e

en: User Auth
fr: Authentification utilisateur/utilisatrice

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Search
fr: Rechercher

en: Post with Taxonomy ID
fr: Publication avec ID de taxonomie

en: Taxonomy ID
fr: ID de taxonomie

en: Custom Post Type ID
fr: ID de type de publication personnalisé

en: Page ID
fr: ID de la page

en: Post ID
fr: ID de publication

en: Specific
fr: Spécifique

en: Single Page
fr: Page unique

en: Post Tags
fr: Étiquettes de publication

en: Post Categories
fr: Catégories de publication

en: All Post Archives
fr: Toutes les archives de publication

en: Single Post
fr: Publication unique

en: Posts
fr: Publications

en: Basic
fr: Basique

en: Entire Website
fr: Tout le site

en: %s %s Taxonomy
fr: Taxonomie %s %s

en: %s Archive
fr: Archive %s

en: %s Single
fr: %s unique

en: Register For This Site
fr: S’inscrire sur ce site

en: Registration Form
fr: Formulaire d’inscription

en: Check your email
fr: Vérifiez vos e-mails

en: PRO
fr: Pro

en: Medium
fr: Moyenne

en: Local Google Fonts
fr: Polices Google locales

en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

note: translators: %s: WordPress version
en: Blocksy requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Blocksy nécessite WordPress version %s+. Comme vous utilisez une version antérieure, l’extension ne fonctionne pas actuellement.

note: translators: %s: PHP version
en: Blocksy requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Blocksy nécessite PHP version %s+, l’extension ne fonctionne pas actuellement.
